Vyhodnocení projektů

Vyhodnocení projektů spočívá v aplikaci sofistikovaných metod výpočtu a predikce budoucího vývoje projektu a/nebo trhu se získáním přímočarých, jednoduše pochopitelných výstupů pro více možných variant.

PROBLÉM 1: Zaměstnanec finančního oddělení firmy, která žádá o úvěr v bance, má za úkol vyhodnotit přínos obchodního případu. Ačkoli se velice dobře vyzná v účetnictví, po několika hodinách práce na tomto materiálu dochází k závěru, že požadavek přesahuje jeho reálné možnosti. S problémem si neví rady ani jeho kolega z obchodního oddělení. 

Pracovník banky by rád sám projekt vyhodnotil na základě podkladů, které by mu poskytl klient, ale vidí, že se nejedná o zcela standardní případ. Zatím vždy vyhodnocoval výkazy týkající se minulosti, ale nyní je třeba se zabývat budoucností a s touto prací nemá zkušenosti. Všichni chápou, že by se měly pro obchodní případ vytvořit nějaké výkazy, ale sestavit výkazy týkající se budoucnosti, to je něco úplně jiného, než pouhé zpracování údajů z minulosti které vyústí ve výsledovku a bilanci. Jak na to? 

PROBLÉM 2: Vyhodnocení výhodnosti a výnosnosti obchodního případu (malého projektu typu výroba a prodej zboží zákazníkovi) naráží na veliké těžkosti, protože je velmi obtížné sestavit účetní výkazy které modelují budoucnost. Na některé kalkulace nestačí řadový pracovník a musí se jim věnovat přímo finanční ředitel. Je možné vyhodnocení výnosnosti obchodního případu nějak zjednodušit? 

Ano je… 

Ekonomickou výhodnost projektu lze teoreticky zjistit dvojím způsobem. 

Buď sestavením účetních výkazů, nebo za pomocí kalkulace contribution margin. Sestavení účetních výkazů je poměrně náročné již ve fázi získávání vstupních údajů, zejména vstupy pro bilanci se obtížně zjišťují a rovněž samotné sestavení účetních výkazů je náročné. Výkaz zisků a ztrát ve standardním provedení je vhodné použít jako pomocný materiál pro další kalkulace, jeho význam pro posouzení projektu je však nízký, pro jeho nedostatečnou vypovídající schopnost ohledně výše skutečně vytvořených finančních prostředků. Velmi dobrou vypovídající schopnost má modifikovaná výsledovka sestavená tak, aby rozlišovala fixní a variabilní náklady, což umožňuje kalkulovat s dostatečnou přesností množství peněz, které projekt vytvořil. Z hlediska přesnosti se jako nejlepší jeví standardní metoda contribution margin, která je velice jednoduchá a proto prakticky dobře použitelná.